Patelnie grillowe – czyli smaczne grillowanie w domu
2020-06-04
Zgodnie z polską tradycją, wiosna i lato to tak zwany sezon grillowy. Jednak czy własny ogródek rzeczywiście jest niezbędny do grillowania? W tym artykule przedstawiamy zalety patelni grillowych, które pozwalają na przygotowanie pysznej karkówki bez konieczności posiadania tradycyjnego grilla, czy ogródka.
Czy można grillować na balkonie?
Chociaż nie ma oficjalnych przepisów zakazujących grillowania na balkonie, to przyznajmy, że nie jest to najbezpieczniejsza metoda na przygotowanie potraw z grilla. Przede wszystkim zanim rozpalimy grilla na balkonie zorientujmy się, czy spółdzielnia i sąsiedzi nie mają nic przeciwko. Jeśli w naszym bloku nie ma takich obostrzeń, to grillować należy z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, tak by nie stworzyć zagrożenia pożarowego.
Patelnia grillowa – zdrowe grillowanie w domu
Jak się okazuje grillować można na wiele sposobów. Oczywiście tradycyjne grillowanie na działce ma niepowtarzalny urok, jednak brak podwórka czy grilla nie musi pozbawiać nas smaku grillowanych potraw. Do tego wystarczy dobra patelnia grillowa. To świetne rozwiązanie zwłaszcza zimą, kiedy najdzie nas ochota na karkówkę z grilla.
Przed zakupem patelni grillowej może pojawić się pytanie: „czy patelnia grillowa jest bezpieczna dla zdrowia?”. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej TAK! Jeśli należysz do osób, które dbają o linię, lub po prostu chcesz zdrowo się odżywiać, to patelnia grillowa jest doskonałym wyborem. Grillowanie na patelni jest dużo zdrowsze niż na tradycyjnym grillu węglowym. Dlaczego? Łatwo zauważyć, że patelnie grillowe posiadają rowki, które pięknie odznaczają się na grillowanej potrawie. Jednak ich funkcją nie jest „ozdabianie” karkówki zarumienionymi pręgami. Struktura patelni sprawia, że z potraw wytapia się nadmiar tłuszczu, który osiada między rowkami patelni. Dzięki temu mięsne potrawy nie przesiąkają tłuszczem. Dodatkowo niektóre modele patelni grillowych są wyposażone w specjalny lejek, który pozwala na łatwe pozbywanie się nadmiaru wytopionego tłuszczu.
Na zdrowie grillowanie ma również materiał i powłoka patelni. Jaką więc wybrać?
Rodzaje patelni grillowej
Na rynku dostępny jest szeroki wybór patelni grillowych. Decydując się na jej zakup możemy wybierać z patelni, których korpus zrobiony został z żeliwa, stali bądź aluminium. Pamiętajmy, że materiał z jakiego został wykonany korpus będzie miał wpływ na solidność i wagę patelni, a także na smak potraw. Co istotne patelnia może posiadać dodatkową powłokę, tak więc możemy kupić zwykłą, tanią patelnią wykonaną w całości z aluminium lub solidną patelnię aluminiową z powłoką granitową.
Patelnia grillowa aluminiowa
Patelnie w całości wykonane z aluminium to zdecydowanie najtańszy i najmniej trwały wybór. Patelnie są lekkie i przyjemne w użyciu, szybko się nagrzewają, jednak nie ma co liczyć, że posłużą nam latami. Patelnie wykonane w całości z aluminium ze względu na charakter materiału, mogą z czasem się po prostu odkształcać. Jednak jeśli szukasz taniej patelni grillowej, którą możesz zabrać na kemping, to będzie to dobry wybór.
Stalowa patelnia grillowa
Solidniejszym wyborem są patelnie stalowe. Są cięższe i solidniejsze, więc przy właściwym użytkowaniu mogą posłużyć nam latami. Wolniej rozprowadzają ciepło, ponieważ nagrzewają się nieco dłużej niż patelnie aluminiowe. Warto pamiętać, że przypaloną patelnię stalową dość trudno doczyścić, więc przygotowując na niej potrawę, trzeba mieć czujne oko.
Patelnia grillowa żeliwna
Jeśli naprawdę zależy Ci na smaku grillowanej potrawy, to warto zdecydować się na zakup patelni w całości odlanej z żeliwa. To dość wymagający materiał, który należy odpowiednio czyścić i natłuszczać. Z czasem żeliwo może korodować, dlatego tak ważne jest impregnowanie żeliwnej powłoki. Jednak produkty żeliwne znane są od pokoleń, były chętnie wykorzystywane przez nasze babcie. To bardzo wytrzymały i przede wszystkim naturalny materiał. By uszkodzić patelnię żeliwną, należałoby.... przejechać ją czołgiem? Patelnia grillowa żeliwna dłużej się nagrzewa, jednak później doskonale rozprowadza i utrzymuje ciepło. Z tego powodu żeliwna patelnia grillowa wspaniale sprawdza się do przygotowywania mięs, które potrzebują czasu, by w pełni oddać smak. Dodatkowym atutem patelni żeliwnej jest fakt, że można z powodzeniem używać jej w piekarniku. Więcej na temat naczyń żeliwnych do przeczytania tutaj: Cechy naczyń żeliwnych
Patelnie grillowe z powłoką nieprzywierającą
Bardzo wygodnym rozwiązaniem są patelnie grillowe z powłoką non-stick. Powierzchnia granitowa, marmurowa, czy ceramiczna zapobiega przywieraniu potraw i umożliwia smażenie bez użycia tłuszczu. Jednak korzystając z produktów powlekanych powłoką należy do nich używać drewnianych lub silikonowych przyborów. Uszkodzenie wyżej wspomnianych powłok nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jednak w znacznym stopniu zmniejsza nieprzywieralność powierzchni. Decydując się na zakup patelni grillowej z powłoką non-stick zwróć uwagę na temperaturę w jakiej maksymalnie można przygotowywać potrawy. Przykładowo powłoki w patelniach marek takich jak Vinzer, Gipfel, czy Berlinger Haus pozwalają na długotrwałe grillowanie w temperaturze ponad 230- 260°C, nie wytwarzając przy tym związków toksycznych. Powierzchnia w tych patelniach nie zawiera PFOA/PTFE, dzięki czemu patelnie są bezpieczne dla zdrowia, nawet przy gotowaniu w bardzo wysokiej temperaturze.
O czym warto pamiętać kupując patelnię grillową z powłoką? Przede wszystkim niektórych może zdziwić wiadomość, że korpus tych naczyń wykonany jest bardzo często z aluminium. To wcale nie oznacza, że patelnie są gorszej jakości! Nic bardziej mylnego! Nie należy mylić patelni w całości wykonanych z aluminium, z patelniami powlekanymi trwałą, utwardzaną powłoką. Producenci naczyń z powłokami granitowymi, czy marmurowymi decydują się na wykonanie korpusu tych naczyń ze stopu aluminium, ponieważ jest to materiał, który trwale i dobrze łączy się z nieprzywieralną nawierzchnią. Nałożenie powłoki na stal nierdzewną niezwykle rzadko ma miejsce, ponieważ mało który materiał na stałe przywiera do stali. Pamiętajmy jednak, że korpus patelni z powłoką, wykonany jest z wyższej jakości odpornego na odkształcenia stopu aluminium.
Patelnia grillowa na indukcję
Czy grillowanie na indukcji jest możliwe? Jak najbardziej! Wystarczy wybrać odpowiednią patelnię. Patelnie aluminiowe czy z czystej stali nierdzewnej nie będą działały na płycie indukcyjnej. Jednak jest na to rozwiązanie – każda z patelni grillowych może działać na indukcji, wystarczy by w jej dno został wbudowany specjalny dysk, który jest kompatybilny z większością płyt. Praktycznie wszystkie dobrej jakości patelnie grillowe z powłoką posiadają indukcyjny dysk ze stali, umożliwiając działanie naczynia na wszystkich rodzajach kuchenek. Jeśli jednak chcesz mieć stuprocentową pewność, że Twoja patelnia grillowa będzie funkcjonować na indukcji, wybierz patelnię żeliwną. Ze względu na swój charakter, żeliwo na pewno nie zawiedzie i pozwoli na przygotowanie smacznej, grillowanej potrawy na płycie indukcyjnej.
Jaką patelnię grillową wybrać?
Wybór zależy od kliku czynników. Jak często zamierzasz korzystać z patelni grillowej? Czy jesteś zapalonym kucharzem i uwielbiasz poświęcać wolny czas na gotowanie? A może lubisz szybko przygotowane dania?
Jeśli zależy Ci na smaku grillowanego dania to z całą pewnością polecamy patelnie grillowe żeliwne. To najlepszy wybór, który umożliwia wydobycie całego wspaniałego aromatu z potrawy. Mięso jest delikatne i soczyste, a warzywa delikatnie chrupiące. Minusem dla niektórych może być sposób w jaki należy dbać o naczynia żeliwne. Konieczne jest ich olejowanie, czyli nacieranie tłuszczem. Jednak podobno to właśnie ta procedura odpowiada za smak potraw. Z każdym kolejnym użyciem żeliwo oddaje lepszy smak potrawy, dzięki delikatnej nawierzchni tłuszczu. Plusem jest fakt, że nie musisz do niej używać drewnianych łopatek, bo tak jak wspominaliśmy żeliwo to bardzo solidny materiał, który dobremu kucharzowi będzie służył latami. Grillowanie na patelni żeliwnej jest również nieco bardziej czasochłonne, gdyż żeliwo wolno się nagrzewa, ale później dobrze i równomiernie oddaje ciepło.
Jeśli natomiast lubisz wygodne i szybsze gotowanie, to polecamy patelnie grillowe z powłoką. Dzięki temu, że ich korpus wykonany jest z aluminium, patelnie szybko się nagrzewają i równomiernie rozprowadzają temperaturę. Powierzchnie granitowe, czy marmurowe pozwalają na grillowanie bez użycia tłuszczu, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób na diecie. Ponadto nieprzywieralna powłoka jest dziecinnie prosta w czyszczeniu. Bardzo często po ostudzeniu patelni wystarczy przetrzeć ją suchym ręcznikiem papierowym. Warty zapamiętania jest fakt, że jeśli na długo chcesz zachować nieprzywieralne właściwości powierzchni, to musisz korzystać z drewnianych lub silikonowych przyborów.
Na rynku dostępnych jest wiele interesujących modeli patelni grillowych. Można znaleźć patelnie z pokrywką, jednak prawdziwi mistrzowie grillowania wiedzą, że akurat przy grillowaniu nie jest ona szczególnie potrzebna. W końcu potrawy mają się grillować, a nie dusić.
Jak smażyć na patelni grillowej?
Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta. Sposób dbania o patelnię zależy od jej powłoki – raz jeszcze przypominamy, że żeliwne patelnie grillowe należy natłuszczać, a do patelni z powłoką non-stick nie używajmy ostrych narzędzi.
Smak grillowanych potraw zależy również od marynaty. Pamiętaj by mięso odpowiednio wcześniej przyprawić ulubionymi ziołami i odstawić na kilka godzin do lodówki. Jeśli masz w sobie duże pokłady cierpliwości, zamarynuj mięso już dzień wcześniej. Szukasz pomysłu na smaczną i prostą w przygotowaniu marynatę do mięsa? Podajemy przepis:
Marynata do grilla miodowo – keczupowa:
1 ząbek czosnku
1 łyżka maggi (lub sosu sojowego)
1 łyżka maggi (lub sosu sojowego)
1 łyżeczka ziół prowansalskich
pół łyżeczki słodkiej papryki
pół łyżeczki słodkiej papryki
pół łyżeczki ostrej papryki
szczypta soli
Całość dokładnie wymieszaj i połącz z mięsem. Marynata pasuje do kurczaka – skrzydełek, udek, piersi, a nawet do karkówki, żeberek czy szynki. Zamarynowane mięso odstaw na minimum godzinę, a najlepiej na całą noc do lodówki. Smacznego!
Katarzyna Olichwiruk
Pokaż więcej wpisów z
Czerwiec 2020
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi