Jakie naczynie do pieczenia chleba wybrać?
Niektórym może się wydawać, że samodzielne upieczenie chleba jest czymś nadzwyczaj trudnym. Nic bardziej mylnego! Dla początkującego piekarza wystarczą suche drożdże, sypki zakwas, mąka, woda i sól, by w szybki i prosty sposób przygotować ciasto na chleb. Po kilku próbach zobaczycie, że przygotowanie samodzielnie domowego zakwasu też nie jest trudne.
Polecamy każdemu spróbować upiec chleb w domu. Wystarczy wyobrazić sobie świeżą, złocistą skórkę i zapach upieczonego chleba roznoszący się po całym domu. Coś pięknego! Jeśli w Waszej wyobraźni pojawił się ten apetyczny obraz i zostaliście nim odpowiednio zmotywowani, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem na naszym blogu, w którym podajemy przepis na domowy chleb.
Z każdym nowo pieczonym chlebem możecie pokusić się o kolejne dodatki, urozmaicające jego smak. Wystarczy dodać ziarna słonecznika, pestki dyni, czy suszoną żurawinę. Wybór należy do nas. Nie bójcie się też mieszać różnych odmian mąk. Co prawda od nich zależy smak chleba, ale jego twardość lub puszystość wynika z ilości dodanej wody. My polecamy mieszankę mąki pszennej i żytniej. Chleb jest zdrowszy, a jednocześnie wciąż delikatny i smaczny.
Naczynia do pieczenia chleba
Kiedy już zdecydujecie się na upieczenie chleba, zapewne zadacie sobie pytanie, czy trzeba mieć jakieś specjalne naczynie i urządzenie do jego upieczenia? Odpowiedź brzmi: i tak i nie. :) Koniecznie trzeba mieć... piekarnik. No chyba że dysponujecie starą kuchnią kaflową z wbudowanym specjalnym piecem na chleb. Z takiego korzystały nasze babcie. Jednak przyznajmy, że dzisiaj niestety ciężko o dostęp do takich rozwiązań, dlatego piekarnik również będzie dobrym wyborem. A najpewniej... jedynym możliwym. ;)
Keksówki do pieczenia chleba
Początkującym piekarzom polecamy wygodne i wielofunkcyjne keksówki. To prostokątne formy do pieczenia, w których możemy przygotować nie tylko chleb, ale również pasztet, keks, babkę czy większość ciast. Z tego powodu keksówka cieszy się sporą popularnością również wśród wprawionych zapaleńców wypieków.
Na rynku dostępne są różne modele keksówek – od zwykłych stalowych, po silikonowe. Najtańsze zdecydowanie są zwykłe metalowe formy do pieczenia, jednak decydując się na ich zakup, warto mieć na uwadze, że po czyszczeniu takie naczynia mogą szybko rdzewieć. Ponadto przez pieczeniem należy je odpowiednio natłuścić, lub po prostu wyłożyć papierem do pieczenia.
Ważne! Jeśli pieczecie chleb na naturalnym zakwasie to musicie pamiętać, że zwykła metalowa keksówka się do tego nie nadaje, ponieważ zakwas wchodzi w reakcje z metalem. Rozwiązaniem jest wyłożenie metalowej formy papierem do pieczenia, lub użycie innego naczynia.
Forma do pieczenia ze stali wysokowęglowej
Bezpieczniejszym, ale i droższym rozwiązaniem są formy do pieczenia ze stali węglowej z powłoką non-stick. Dzięki nieprzywieralnej powłoce nie musimy natłuszczać formy, a wyciągniecie z niej wypieku jest bardzo proste. Dużą zaletą takich naczyń, jest też fakt, że powłoka uniemożliwia zajście reakcji między zakwasem a metalem.
Stal wysokowęglowa cechuje się dużą twardością i odpornością. Ponadto szybko się nagrzewa i bardzo dobrze przewodzi ciepło. Natomiast powłoka nieprzywieralna jest po prostu bardzo wygodnym rozwiązaniem – upieczone ciasto łatwo wyciągnąć, bez konieczności wcześniejszego, nadmiernego natłuszczania formy, czy jej ostukiwania. Dzięki powłoce non-stick po wyciągnięciu chleba, foremka jest praktycznie czysta, gdyż nic do niej nie przywiera. Kto raz użył formy do pieczenia z powłoką nieprzywieralną, ten nie będzie chciał zamienić jej na żadną inną! I pisze to wielbicielka wypieków ;)
W naszym sklepie największą popularnością cieszy się prostokątna forma do pieczenia marki Gipfel z powłoką nieprzywieralną marble. Ta poręczna keksówka jest solidnie wykonana, co od razu czuć w dłoniach. Jej pochodną wersją jest forma z serii Chocolate. Również została wykonana ze stali wysokowęglowej i nieprzywieralnej powłoki. Obie blaszki pozwolą na przygotowanie bochenka chleba idealnego dla 4 osobowej rodziny przynajmniej na 2 dni.
Również marka Berlinger Haus posiada w ofercie praktyczne keksówki z powłoką nieprzywierającą. Formy do pieczenia chleba tej firmy wyróżnia potrójne pokrycie powłoką granitową lub marmurową (w zależności od modelu). Dodatkowym atutem jest piękne wykończenie blaszek. Do wyboru mamy miedzianą formę do ciasta, która z zewnątrz została pokryta żaroodpornym lakierem. W sprzedaży dostępna jest również elegancka, klasyczna czarna keksówka.
Forma silikonowa do wypieków
W upieczeniu chleba, czy innego ciasta, przydatna może okazać się także forma silikonowa. Silikon to materiał bardzo łatwy w czyszczeniu, który nie przejmuje zapachów. Z tego powodu chętnie wykorzystujemy go w kuchni. Łatwo umyjemy go ręcznie lub w zmywarce. Ponadto jest odporny na temperatury – w niektórych formach silikonowych możemy przechowywać produkty zarówno do zamrożenia, jak i upieczenia. Silikonowe formy do pieczenia chleba przeznaczone są do użytku w temperaturze do 240 stopni Celsjusza.
W ofercie posiadamy praktyczną składaną formę silikonową niemieckiej marki Gipfel. Jest wygodna w użytkowaniu, łatwo się ją czyści i przed wszystkim nie zajmuje wiele miejsca, ponieważ możemy ją złożyć i schować w szufladzie. Mimo, że forma jest składana, nie odkształca się, a to za sprawą metalowego wspornika umieszczonego wewnątrz naczynia. Dzięki niemu silikonowa forma po rozłożeniu jest również stabilna i utrzymuje naczynie w odpowiedniej pozycji w trakcie umieszczania w nim lejącego ciasta. Bez wsporników ciasto najprawdopodobniej podczas pieczenia mogłoby za bardzo rozejść się na boki. Co prawda silikon jest stosunkowo elastyczny, więc chleb upieczony w silikonowej formie zawsze będzie nieco bardziej „pękaty”.
Naczynie ceramiczne do pieczenia chleba
Stopień wyżej można zaliczyć wypiekanie chleba w naczyniu ceramicznym. Bez żadnych obaw możemy w nim przygotować chleb na tradycyjnym zakwasie, ponieważ ceramika ma cechy szkła, co oznacza, że nie wchodzi w reakcje, nie przejmuje smaku, zapachu i jest bezpieczna dla alergików. Ceramiczna powłoka powinna zabezpieczyć ciasto przed nadmiernym przywieraniem, jednak nasze doświadczenia mówią nam, by wcześniej formę natłuścić masłem a dno obsypać bułką tartą, lub otrębami. Ceramiczne formy do pieczenia ze względu na materiał nieco dłużej się nagrzewają. Z tego powodu czas pieczenia może się wydłużyć o ok. 5 minut w stosunku do formy metalowej. Jednak to też sprawia, że doskonale rozprowadzają i utrzymują temperaturę na całej powierzchni ciasta. Zaletą naczyń ceramicznych jest też oczywiście smak potraw. Chleb jest miękki w środku, ponieważ niejako „zaparza się” od wewnątrz dzięki grubszym ściankom naczynia. Po upieczeniu formę powinno się z łatwością umyć. W tym celu wystarczy tylko ciepła woda.
Bardzo naturalnym i zdrowym wyborem jest pieczenie chleba w glinianej formie z powłoką ceramiczną. Decydując się na tego rodzaju naczynie, trzeba zwrócić uwagę na kilka zasad, ale dla smaku chleba warto ich przestrzegać. Przede wszystkim glinianych naczyń nie można narażać na gwałtowne zmiany temperatury, z tego powodu należy je wkładać do zimnego piekarnika i czas na rozgrzanie naczynia doliczyć do czasu pieczenia chleba. Gliniane formy ceramiczne potrzebują chwilę na rozgrzanie, ale później dłużej też utrzymują temperaturę, co jest kluczem smaku i delikatności przygotowanych w nich potraw.
Garnek rzymski do chleba
Podobnym rodzajem naczynia do wypiekania chleba i nie tylko, są garnki rzymskie, w większości wykonane po prostu z surowej gliny. Dodatkowo posiadają pokrywkę, która odpowiada za soczystość dań mięsnych.
Decydując się na zakup typowo glinianego garnka, należy zapamiętać, aby jeden garnek rzymski, przeznaczyć do jednego typu wypieków. Naturalna glina przejmuje smaki i zapachy, więc chleb powinniśmy przygotować w oddzielnym naczyniu, a dania mięsne w innym. Garnka z gliny nigdy nie myjemy w zmywarce. Aby go wyczyścić musimy pozwolić mu „odmoknąć”.
Jeśli jednak szukamy jednego naczynia do pieczenia do wielu dań i ciast, to można wybrać garnek rzymski glazurowany. Garnek posiada szklistą, ceramiczną powłokę, dzięki której unikniemy przenikania smaku i zapachu.
Jak upiec chleb w garnku rzymskim?
Przed pieczeniem pokrywę i podstawę garnka rzymskiego zalewamy w 3/4 wodą na około 15 minut. Po tym czasie wylewamy wodę i osuszamy naczynie ręcznikiem papierowym. Dlaczego namaczamy garnek rzymski? Otóż dzięki temu naczynie nie pęknie w trakcie zwiększania temperatury w piekarniku, a dodatkowo uwolni do ciasta parę wodną.
Aby upieczony chleb nie przywarł do naczynia, należy je na natłuścić olejem i dokładnie obsypać np. bułką tartą.
Pamiętajmy, że gliniane naczynia wsadzamy do zimnego piekarnika i pozwalamy na ich stopniowe rozgrzanie. Natomiast po wyjęciu z piekarnika garnek stawiamy na drewnianej desce, bądź ściereczce – nigdy na czymś zimnym.
Czas pieczenia chleb z garnka rzymskiego liczymy od momentu nagrzania piekarnika do temperatury 180 – 200 stopni Celsjusza. Następnie chleb pieczemy około 1h i 15 minut. Na ostatnie 25 minut zdejmujemy pokrywę i pozwalamy na zarumienienie się ciasta.
Chleb z garnka rzymskiego smakuje wspaniale – ma pyszną, chrupiącą skórkę, a dzięki parze wodnej jest miękki w środku.
Wszystkie formy do pieczenia dostępne w naszym sklepie świetnie sprawdzą się przy pieczeniu domowego chleba. Każda z nich jest wygodna w użytkowaniu, bezpieczna dla zdrowia i łatwa w czyszczeniu. Przy formach glinianych trzeba przestrzegać kilku zasad, ale dla smaku potraw - warto. Najwygodniejsze i najprostsze w użytkowaniu są keksówki ze stali węglowej z powłoką marble. Nie wymagają nadmiernego natłuszczania i odmakania. Bardzo łatwo się je czyści. Można stosować je nie tylko przy wypieku chleba, ale również ciast, czy pasztetów. A jeśli szukasz formy, która nie zajmuje wiele miejsca, to może warto rozważyć składaną, silikonową keksówkę? Wybór należy do Was.
Katarzyna Olichwiruk