Zrób domowy syrop na kaszel! Syrop z mniszka - przepis

2022-05-12
Zrób domowy syrop na kaszel! Syrop z mniszka - przepis

Syrop z mniszka - przepis

W naszych ogródkach kryje się mnóstwo naturalnych lekarstw. Pokrzywa, jaskółcze ziele, piołun a teraz także mniszek lekarski. Zachęcamy do przygotowania domowego syropu z mniszka, który jest doskonałym lekarstwem na kaszel. Przepis jest naprawdę prosty, a sam syrop bardzo skuteczny w walce z przeziębieniem. Przygotowane w maju lekarstwo przy odpowiednim przechowywaniu w ciemnym miejscu, może być spożywane nawet jesienią i zimą.

syrop na kaszel z mniszka

Domowy syrop z mniszka lekarskiego

Składniki:

1litr kwiatów mniszka

2 cytryny

1litr wody

1kg cukru

Jak zrobić domowy syrop z mniszka na kaszel?

Na początek zebrane kwiaty należy przebrać z owadów. Spokojnie, nie jest to trudny proces. Zerwane kwiaty należy po prostu rozłożyć np. na prześcieradle i pozostawić w ten sposób na około 2 godziny. Przez ten czas owady same opuszczą roślinę. Dlatego ten pierwszy etap dobrze jest wykonywać w ogródku, lub na balkonie.

Przebrane z owadów kwiaty zalej zimną wodą, a następnie gotuj w większym garnku około 15 minut. Po tym czasie pozostaw garnek do ostygnięcia na około dobę. To prawda - cały proces wymaga nieco cierpliwości, jednak efekt i właściwości lecznicze są tego warte. W kolejnym etapie należy odcedzić kwiaty od wody. Do powstałego wywaru dodaj sok z cytryny i cukier (lub naturalny miód, który jest odrobinę droższą alternatywą).

syrop na kaszel domowy

Pomału gotuj wywar na niewielkim palniku, do uzyskania gęstej konsystencji. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się garnek z powłoką nieprzywierającą, w razie gdyby syrop za bardzo zgęstniał. W ten sposób unikniemy jego ewentualnego przypalenia. Możemy również polecić garnek z pokrywką do odcedzania. Pokrywka ułatwi wyklarowanie wywaru. Gotowe! Niewielkim kosztem i małym wysiłkiem przygotowałeś domowy syrop na kaszel! Przelej go do słoiczków i trzymaj w ciemnym i chłodnym miejscu. Odpowiednio przechowywany syrop, może być spożywany nawet po upływie kilku miesięcy.

Mniszek lekarski to naprawdę wspaniała roślina. Można z niej przygotować nie tylko syrop, ale również miód, piwo, czy nawet wino.

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel