Sezon na orzechy w pełni. Zastanawiacie się, które orzechy są najzdrowsze? Która z odmian zaserwuje nam najwięcej witamin? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.
Wpływ orzechów na zdrowie
Chcecie długo żyć? Receptą na długowieczność jest zdrowa dieta. A niezwykle przydatnym jej elementem są orzechy. Podobno jedzenie pół garści orzechów dziennie, skutecznie obniży ryzyko przedwczesnej śmierci. Chociaż orzechy nie należą do mało kalorycznych przekąsek, warto po nie sięgać. Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht wykazali, że osoby, które w swoim jadłospisie mają orzechy są zdecydowanie szczuplejsze od osób, które ich unikają. Ciekawe, prawda?
Które orzechy są najzdrowsze?
No dobrze, ale jakie orzechy wybrać? Włoskie, lasowe, ziemne – które z nich są najlepsze dla naszego organizmu? Przede wszystkim zdrowe są naturalne orzechy, pozbawione wszelkich przypraw, czy kolorowej panierki.
Orzechy włoskie na cholesterol
Za jedne z najzdrowszych uchodzą orzechy włoskie. Wbrew pozorom nie musimy po nie wybierać się aż do Włoch. Ich nazwa może być nieco mylna, bo wywodzą się one z rumuńskiej Wołoszczyzny. Orzechy włoskie są dość powszechne na polskich wsiach. Jestem pewna, że większość z Was znajdzie drzewo orzecha włoskiego u babci w ogródku. Wydaje mi się, że nieprzypadkowo… Nie zastanawia Was jak to jest, że babcie, które mają około 90 lat, wciąż są w dobrej formie i potrafią np. samodzielnie porąbać drewno? (Wierzcie lub nie, ale na Podlasiu to całkiem powszechny widok) Otóż w orzechach włoskich znajdują się przeciwutleniacze, które opóźniają starzenie organizmu i zapewniają przypływ sił. Dodatkowo za sprawą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych mają one korzystny wpływ na układ krążenia i obniżenie cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału. Może babcie swoją energię i wiek zawdzięczają właśnie dzięki tej przekąsce? Na pewno nie zaszkodzi spróbować :)
Sposób na sesję – orzechy włoskie
Ponadto po orzechy włoskie powinny sięgać kobiety w ciąży, ponieważ są one źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny dla zdrowego rozwoju płodu. Również uczniowie i studenci mogą do codziennej diety włączyć tę przekąskę. Orzechy włoskie zawierają sporo fosforu, co korzystnie wpływa na pracę mózgu. Dlatego w trakcie sesji egzaminacyjnej zamiast energetyków, polecamy po prostu zjeść garść orzechów. Z pewnością ta metoda bardziej wyjdziecie Wam na zdrowie. I może przyczyni się do dobrej oceny w indeksie?
Orzechy laskowe – właściwości
Orzechy laskowe najlepiej smakują w mlecznej czekoladzie. Jednak najzdrowsze są oczywiście te naturalne, bez zbędnych dodatków. Orzechy laskowe zwierają dużą ilość potasu, dzięki czemu pomagają regulować ciśnienie krwi. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym obniżają cholesterol i zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Osoby narażone na występowanie żylaków, powinny sięgać po maści na bazie kory i liści leszczyny, co pozwoli uniknąć tej kłopotliwej przypadłości.
Sposób na potencję
Dzięki dużej zawartości witaminy E, orzechy laskowe są świetnym sposobem na zwiększenie potencji. Witamina E odpowiada za prawidłowe działanie narządów rozrodczych. Kiedy jest jej za mało, w organizmie zmniejsza się produkcja hormonu gonadotropowego, co może skutkować uszkodzeniem plemników. Orzechy laskowe posiadają także witaminę B3, która wspomaga wytwarzanie hormonów płciowych. Jeśli planujecie potomstwo, to warto zadbać aby w menu znalazły się dania z orzechami laskowymi.
Orzechy laskowe na zwalczanie stresu
Niestety stres towarzyszy większości z nas. Są jednak na niego „smaczne” sposoby. Orzechy laskowe posiadają witaminy z grupy B oraz magnez, dzięki czemu są bardzo zdrowe dla układu nerwowego. Poprawiają działanie pamięci, usprawniają procesy myślowe oraz redukują stres. Dlatego świetnie sprawdzą się jako przekąska przed ważnym spotkaniem lub rozmową kwalifikacyjną.
Orzeszki ziemne – właściwości zdrowotne
Orzechy ziemne tak naprawdę należą do roślin strączkowych. Ze wszystkich orzechów posiadają największą ilość białka. W ich składzie występuje także arginina, która wpływa na przyrost masy mięśniowej. Z tego powodu orzeszkami ziemnymi chętnie zajadają się kulturyści. Ta odmiana orzechów również posiada witaminę B3, dzięki czemu także sprawdzi się przy zwalczaniu stresu, czy napięcia nerwowego. Zdenerwowała Cię koleżanka? Zanim powiesz coś, czego będziesz żałować, zjedz garść orzeszków ziemnych, a złość przejdzie.
Orzeszki na odchudzanie
Czy to możliwe, aby tak kaloryczna przekąska mogła jednocześnie odchudzać. W 100 gramach orzeszków ziemnych jest około 600 kalorii! A mimo to dr Richard Mattes uważa, że fistaszki nie tuczą. Uzasadnia to tym, że są bardzo sycące, więc po ich zjedzeniu raczej nie sięgamy po kolejne przekąski. Ponadto orzeszki ziemne przyspieszają metabolizm, stąd tłuszcz nie odkłada się w organizmie, bo zostaje po prostu spalony.
A Wy, które orzeszki lubicie najbardziej?
Autor: Katarzyna Olichwiruk