Młynek do mielenia – ręczny czy elektryczny? Jaki wybrać?
Każdy szef kuchni wie, że najlepszy aromat przypraw uzyskuje się bezpośrednio po ich zmieleniu lub roztarciu w moździerzu. Dlatego jeśli zależy nam na wyrazistym smaku przygotowywanych potraw, warto zrezygnować z gotowego, mielonego pieprzu z torebki. Niewielki gadżet w postaci młynka do mielenia to niezastąpione narzędzie, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Ale jaki młynek wybrać? Ręczny czy elektryczny? W tym artykule udowodnimy, że młynki ręczne mają znaczną przewagę nad młynkami na baterie.
Młynek elektryczny – czym się charakteryzuje?
Młynek elektryczny wyróżnia się mechanizmem zasilanym na baterie. Bardziej nowoczesne modele posiadają akumulator, umożliwiający jego regularne doładowywanie.
Wśród młynków elektrycznych możemy wyróżnić młynki grawitacyjne, czy włączane za pomocą przycisku. Elektryczny młynek grawitacyjny to świetny bajer, który pozwala na szybkie zmielenie ziaren pieprzu i soli po odwróceniu urządzenia do góry dnem. Po odwróceniu młynka do standardowej pozycji, mielenie w młynku wyłączy się. To bardzo wygodne rozwiązanie i zdecydowanie „bajeranckie”. Natomiast dużą popularnością cieszą się młynki włączane przyciskiem. Po jego wciśnięciu następuje mielenie zawartości młynka.
Na rynku są również dostępne młynki udarowe, w których również możemy mielić pieprz. Jednak najczęściej są one wykorzystywane do mielenia kawy. Młynki udarowe posiadają specjalne ostrza oraz wydajny silniczek, nadający mocy podczas użytkowania.
Aktualny sposób życia, wymusza na nas podejmowanie szybkich decyzji, w tym szybkiego gotowania. Młynek elektryczny z pewnością docenią osoby, którym zależy na czasie. Jednak umówmy się – nie jest to duża oszczędność czasu. Dlatego ten czynnik może, chociaż nie musi przeważać szali o zakupie. Minusem młynków elektrycznych jest przegrzewanie ziaren pieprzu. W młynku elektrycznym mielenie odbywa się szybciej i z większą mocą niż w młynku ręcznym. To sprawia, że ziarna przypraw nagrzewają się, a w efekcie nawet „przegrzewają”, tracąc swoje walory smakowe. A w końcu w przyprawach chodzi o wydobycie smaku, a nie jego utratę. Prawda?
Ponadto należy wziąć pod uwagę cenę młynka - młynki elektryczne są często droższe od manualnych odpowiedników. Doliczmy do tego również koszt energii. Nie unikniemy przecież wymiany baterii lub naładowania co jakiś czas akumulatora, co jest kolejnym wydatkiem dla użytkownika.
Młynek ręczny do mielenia pieprzu i soli – dlaczego warto się zdecydować?
Młynek ręczny do mielenia pieprzu i soli to narzędzie, które każdy kucharz powinien mieć na wyposażeniu kuchni. Świeżo zmielony pieprz ma wyrazisty zapach i aromat oraz od razu wyczuwalną ostrość. Niestety gotowy, mielony pieprz z torebki jest mniej smaczny i może dawać wrażenie „zwietrzałego”.
Młynki ręczne, czy inaczej młynki tradycyjne, dostępne są w różnych kształtach i wersjach kolorystycznych. Klasyczne wersje są wykonane z drewna, ale na rynku coraz większą popularność zyskują przezroczyste młynki akrylowe, które pięknie eksponują zawartość urządzenia. Świetnie wyglądają młynki o czarno białym wykończeniu, jednoznacznie nawiązujące kolorem do zawartości. Zestaw młynków do pieprzu i soli Forchetto Torre oraz młynki Pioni wyróżnia wspomniana akrylowa obudowa i czarno – biała kolorystyka główek. Młynki Torre doskonale podkreślą nowoczesny wystrój jadalni i kuchni, natomiast Pioni to propozycja dla osób ceniących klasykę.
Mielenie w młynku ręcznym odbywa się poprzez ręczne przekręcanie główki. Mielenie odbywa się wolniej, niż w młynku elektrycznym, jednak dzięki temu przyprawy zachowują swój aromat i smak. Ziarna pieprzu nie są przegrzane, a tym samym nie są przesadnie gorzkie. W młynkach ręcznych możemy manualnie ustalić grubość mielenia ziaren. Mechanizm najczęściej znajduje się w górnej części urządzenia w małym pokrętle przytrzymującym jednocześnie główkę młynka. Ponadto przy ręcznym mieleniu mamy większą kontrolę nad ilością przypraw, którą chcemy dodać do dania. Ponieważ w młynku elektrycznym mielenie odbywa się szybko, równie szybko możemy przeoczyć jaką ilość soli lub pieprzu już dodaliśmy. Tego problemu unikniemy korzystając z młynka ręcznego.
Młynek do mielenia na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj mechanizmu mielącego. Młynki mogą być wyposażone w mechanizm ceramiczny, stalowy czy plastikowy. Od razu odradzamy młynki z mechanizmem plastikowym, ponieważ nie są trwałe przy dłuższym użytkowaniu.
Do najbardziej popularnych i przede wszystkim wytrzymałych należą mechanizmy ceramiczne i stalowe.
Mechanizm stalowy jest stosunkowo twardy i radzi sobie z grubszymi przyprawami. Świetnie zmieli pieprz, a w przypadku zastosowania go w młynku udarowym dobrze poradzi sobie np. z orzechami. Jednak nie jest polecany do rozdrabniania soli, ponieważ stalowe żarna w kontakcie z żrącą solą, mogą zacząć rdzewieć. Zwłaszcza jeśli mielenie odbywa się nad gotującym się garnkiem, znad którego unosi się para wodna. Wilgoć znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia korozji. Analogicznie będzie z mechanizmem żeliwnym, który również można spotkać w niektórych typach młynków, chociaż rzadziej używa się go do przypraw. Częściej spotkamy go w młynku do kawy.
My możemy polecić młynek z mechanizmem ceramicznym. Odpowiednio wyprodukowana ceramika jest bardzo wytrzymała i odporna na intensywne użytkowanie. Jest polecana zarówno do mielenia pieprzu jak i rozdrabniania soli. Ceramika jest neutralna dla żywności, nie zmieni smaku naszych przypraw. Nie ma również ryzyka pojawienia się rdzy w kontakcie z solą. Jest to więc najbardziej polecany typ mechanizmu mielącego w młynkach.
Podsumowanie – młynek ręczny czy elektryczny?
Młynek elektryczny może być przydatny w profesjonalnych kuchniach, kiedy należy szybko przyprawić dużą ilość jedzenia – np. znacznej wielkości garnek z zupą. Jednak do domowego użytku polecamy młynki ręczne, które choć mielą wolniej, to znacznie bardziej uwalniają pełnię smaku i aromatu z ziaren przypraw. Gotowanie i jedzenie powinno być elementem dnia, w którym zwalniamy tempo i cieszymy się potrawami.