Jak odkamienić czajnik? Niezawodne i naturalne sposoby na usunięcie kamienia z czajnika.
2023-06-14
Kupując nowy czajnik Klienci często pytają, czy odkłada się w nim kamień. Niestety nie ma czajników idealnych, w każdym po jakimś czasie użytkowania będzie pojawiał się kamienny osad. Na szybkość jego powstawania między innymi ma wpływ twardość wody w kranie. Jeśli zagotujemy wodę wcześniej przefiltrowaną, to kamień będzie pojawiał się zdecydowanie rzadziej. Jednak gotując wodę prosto z kranu, możemy być pewni, że czeka nas częste odkamienianie czajnika.
Co to jest kamień z czajnika? Czy kamień w czajniku jest szkodliwy?
Tak zwany „kamień” to nic innego jak wytrącone minerały - związki wapnia i magnezu, które powstają podczas podgrzewania wody. Na powierzchni zagotowanej wody powstaje wapienny osad, który następnie osadza się we wnętrzu czajnika. Nie wygląda on estetycznie i przez niektórych bywa mylony ze rdzą, ponieważ może mieć nawet brązową barwę. Jednak powstawanie kamienia jest procesem zupełnie naturalnym. Kamienny osad nie ma szkodliwego wpływu na nasze zdrowie, ale przy jego dużej ilości zmniejsza wydajność naczyń kuchennych.Czajnik, który nie był przez dłuższy czas odkamieniany, podczas gotowania może wydawać niepokojące dźwięki. Zakamienienie wewnątrz powoduje różnicę w nagrzewaniu się korpusu czajnika i kamiennego osadu. Stąd gotując wodę można słyszeć „strzelanie” czajnika, lub nawet zauważyć jego podskakiwanie na kuchence. Nie należy z tego powodu reklamować czajnika, wystarczy po prostu oczyścić go z kamienia.
Czym usunąć kamień z czajnika?
Biorąc pod uwagę częstotliwość odkamieniania, zamiast korzystać ze żrących i niebezpiecznych dla środowiska i powierzchni czajnika środków chemicznych, warto dowiedzieć się, jakie są naturalne sposoby na usunięcie kamiennego osadu. Dzięki nim nie tylko przedłużamy żywotność naszych czajników , ale przede wszystkim dbamy o własne zdrowie, ponieważ korzystamy z substancji spożywczych, które są powszechnie dostępne w każdej kuchni. A mowa tutaj między innymi o sodzie oczyszczonej, occie, cytrynie i kwasku cytrynowym czy... obierkach od ziemniaków.
Jak odkamienić czajnik elektryczny?
Każda z poniżej podanych metod sprawdzi się zarówno, przy odkamienianiu czajników tradycyjnych, jak i elektrycznych. Warto zauważyć, że naturalne sposoby na usunięcie kamienia, będą zdecydowanie lepszym wyborem zwłaszcza w przypadku czajników emaliowanych lub z powłoką ceramiczną, które wymagają większej ostrożności przy czyszczeniu. Usuwając kamień z czajnika elektrycznego, który ma obudowę plastikową, musimy pamiętać, by bardzo dobrze opłukać go z odkamieniacza – niezależnie, czy jest on naturalny, czy chemiczny. Zdarza się, że tworzywo sztuczne w czajnikach elektrycznych pod wpływem temperatury przejmuje zapachy. A przecież nie chcemy, by nasza herbata pachniała i smakowała octem, prawda? Najważniejszą zasadą, przy czyszczeniu czajnika elektrycznego jest jego bardzo skrupulatne osuszenie, ponieważ jest to urządzenie mające kontakt z prądem.Odkamienianie czajnika octem.
Pierwszą i zdecydowanie najbardziej skuteczną z naturalnych metod usuwania kamienia, jest czyszczenie czajnika octem. Chociaż ocet nie należy do najprzyjemniejszych zapachów, to jest niezwykle szybki w walce z osadem. Wystarczy przygotować odpowiedni roztwór. Do czajnika wlej szklankę octu i pół szklanki wody. Zagotuj mieszankę. Ostrzegamy, że zapach nie będzie przyjemny, więc najlepiej otwórz okno w kuchni. :) Po zagotowaniu kamienny osad powinien się już rozpuścić, jednak jeśli to nie nastąpiło to pozostaw roztwór na godzinę w czajniku. Po tym czasie wylej go, kilka razy opłucz czajnik czystą wodą i przynajmniej dwa razy zagotuj w nim świeżą wodę.Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?
Podobny roztwór jak z octem, można przygotować z kwasku cytrynowego. Opakowanie kwasku należy wsypać do czajnika, a następnie zalać go do połowy wodą i zagotować. Znaczna część kamienia zostanie usunięta, ale najpewniej taką mieszankę będzie trzeba pozostawić w czajniku na godzinę do nawet 3 godzin. Oczywiście na koniec należy umyć czajnik.
Usuwanie kamienia sodą oczyszczoną.
Najwięcej kamienia w czajniku osadza się na samym dnie. Niezawodnym sposobem jego usunięcia, będzie soda oczyszczona. Metod jej zastosowania jest kilka. Jeśli chcemy usunąć kamień z samego dna czajnika, wystarczy zasypać je dwoma łyżkami sody oczyszczonej, zalać odrobiną wody i pozostawić na 15 minut. Jeśli dno nie było mocno zakamienione, ta metoda w zupełności wystarczy. Natomiast przy większej ilości osadu, konieczne będzie przygotowanie kolejnej mieszanki. Cztery czubate łyżki sody oczyszczonej należy rozpuścić w 1,5l wody. Roztwór wlewamy do czajnika i pozostawiamy na godzinę. Po wszystkim myjemy czajnik z pozostałości sody.
Skuteczne usuwanie kamienia z czajnika obierkami od ziemniaków.
Lubicie nietypowe i ekologiczne metody? Z pewnością do takich należy usuwanie kamienia obierkami od ziemniaków. Po niedzielnym obiedzie, możecie zostawić kilka garści ziemniaczanych łupin. Na czym polega ta metoda? Po prostu do czajnika wrzucamy kilka obierków i gotujemy w nim wodę. W celu uzyskania jak najlepszego efektu, czynność należy powtórzyć kilka razy. Metoda jest skuteczna, choć przyznajmy, że dość oryginalna. No i pamiętajcie, by po wszystkim dokładnie umyć czajnik, tak by herbata nie była z dodatkiem nietypowych „frytek”.
Coca cola sposobem na kamień.
Pozostając w temacie metod nietypowych… Jak się okazuje popularny napój, również skutecznie poradzi sobie w walce z kamieniem. Jak usunąć kamień colą? Wlewamy szklankę coli do czajnika, zalewamy go wodą i zagotowujemy. Coca cola sprawdzi się także przy usuwaniu rdzy, lub tłuszczu z grillowego rusztu. Ta metoda ma jednak swoje minusy. Przede wszystkim coca cola to bardzo słodki napój, więc umycie po niej czajnika może chwilę zająć.A Wam, która z tych metod na usunięcie kamienia z czajnika najbardziej przypadła do gustu? Naszym faworytem jest zdecydowanie ocet. Chociaż nie pachnie zbyt przyjemnie, to najszybciej usuwa kamień. Czy znacie jakieś jeszcze metody na odkamienienie, które nie zostały tutaj przedstawione? Piszcie w komentarzach!
Autor: Katarzyna Olichwiruk
Autor: Katarzyna Olichwiruk
Pokaż więcej wpisów z
Czerwiec 2023
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi