Termosy i kubki termiczne - wszystko co powinieneś wiedzieć!
2022-09-15
Chcesz móc czuć się wygodne i przytulnie w każdej chwili? A może chciałbyś w niektórych warunkach móc cieszyć się gorącym bądź zimnym napojem, bez względu na porę roku i temperaturę otoczenia? Genialnym rozwiązaniem jest popularny i mający już ponad stuletnią historię wynalazek - termos.
Przypomina mi się w tej chwili scena ze sztuki teatralnej na podstawie genialnej satyrycznej książki "Zapiski oficera Armii Czerwonej". Główny bohater, lejtenat Zubow, podczas podróży pociągiem pierwszy raz na oczy widział termos i wziął go za pocisk co zakończyło się tragicznie dla jego posiadacza. Sam Zubow został później ukarany przez przełożonego za swoją głupotę. Oto krótki cytat z powieści, który być może zachęci Państwa do jej przeczytania albo pójścia na sztukę teatralną:
"Takim to sposobem, przez tych przeklętych polskich burżujów, ja zamiast orderu i awansów dostałem dwa razy w mordę. I szczęście mam, że chociaż na tym tylko się skończyło. A zawdzięczać to mogę jedynie brakowi, w tej przeklętej Polsce, najprymitywniejszej kultury!... Toż śmiechu warte! Termosy im potrzebne, żeby gorącą wodę wozić!... U nas w Związku Radzieckim, na każdej większej stacji, gdzieś z boczku kocioł stoi. I często zdarza się, że i ciepła woda w nim bywa. To ja rozumiem: CYWILIZACJA! A tu nawet wodę trzeba ze sobą w drogę brać! Kul-tu-ra! Tylko napluć na to wszystko i nogą rozetrzeć!"
Jak działa termos?
Działanie termosu nie jest żadną magią:) Wbrew czasem spotykanej opinii utrzymywanie temperatury nie jest zależne od grubości ścianek naczynia, a wynika z dość prostego i powszechnego zjawiska fizycznego. Zarówno ciepłe jak i zimne przedmioty "oddają" swoją temperaturę otoczeniu. W taki sposób dochodzi do wyrównania temperatury - obserwujemy to codziennie w wielu sytuacjach. Konstrukcja termosa polega na ograniczeniu tego zjawiska dzięki zastosowaniu podwójnych ścianek, pomiędzy którymi pozostawia się pustą przestrzeń z odessanym powietrzem - próżnię techniczną. Dzięki próżni prawie do zera spada możliwość przekazywania temperatury w układzie. W praktyce "najsłabszym", choć siłą rzeczy niezbędnym elementem termosu, odpowiadającym za większą część oddanej temperatury, jest korek.
Uwaga! Na co zwrócić uwagę?
Jeśli kupiłeś termos i podczas pierwszego użycia zauważasz, że jego zewnętrzne ścianki wyraźnie się nagrzewają to albo termos jest uszkodzony i konstrukcja jest nieszczelna, albo termos jest niskiej klasy i w ogóle nie posiada podwójnych ścianek i przestrzeni próżniowej. Wówczas możesz być pewien, że napój będzie zdecydowanie szybciej tracił temperaturę. Dodatkowe elementy, które przedłużają czas trzymania temperatury:
- 1) Wewnętrzna kapsuła termosu pokryta miedzią wzmacnia efekt izolacji termicznej. Jest to rozwiązanie rzadko stosowane gdyż podwyższa koszt produkcji termosa. Stosowane między innymi przez markę Vinzer.
- 2) Pokrywka. Jak już wspomniałem korek służący do otwierania termosu i nalewania płynu jest jednocześnie jego "piętą achillesa". Dodatkowym elementem chroniącym przed stratą temperatury jest dodatkowa pokrywka. W większości kubków termicznych korek nie jest niczym osłonięty co powoduje, że szybciej tracą ciepło niż klasyczne termosy, ale są też bardziej funkcjonalne - pozwalają na otwarcie i użycie jedną ręką. Pokrywka w tradycyjnych termosach często jest przystosowana do używania jako zawsze będący pod ręką kubeczek. Stąd też przed wyborem kubek termiczny czy termos na pewno musimy zastanowić się jak bardzo zależy nam na czasie utrzymania ciepła.
Termos stalowy a termos szklany
Pierwsze termosy były wykonywane z użyciem szkła. Dzisiaj zdecydowanie częściej spotyka się termosy wykonane w pełni z metalu. Wbrew pozorem mają one nieco gorsze parametry izolacyjne niż termosy szklane, jednak o popularności drugiego rozwiązania decyduje jego trwałość. Konstrukcja szklana jest dużo dużo bardziej narażona na uszkodzenia. Zazwyczaj w przypadku upadku takiego termosu z wysokości nawet kilkudziesięciu centymetrów dochodzi do stłuczenia wewnętrznej szklanej ścianki. Wówczas taki termos staje się bezużyteczny, a szkło powoduje, że należy zachować szczególną uwagę. Płynu z termosu, który się pobił pod żadnym pozorem nie można spożywać. Termosy metalowe mają wielokrotnie większą odporność na wstrząsy co powoduje, że są zdecydowanie bardziej komfortowe w użytkowaniu.
Powierzchnia zewnętrzna termosu - czy ma znaczenie?
Tak, ten element ma znaczenie. Często stosuje się pokrycie ścianek warstwą materiału odbijającą światło. Pomaga to zmniejszyć wymianę ciepła przez promieniowanie. Nie jest to jednak tak istotny element dla całokształtu jak próżnia czy korek.
Czas i efekty działania termosu wysokiej klasy:
Czas od nalania wrzątku (w godzinach) |
Przewidywana temperatura płynu* (Celsjusz) |
0 | 95 |
2 | 91 |
6 | 86 |
12 | 76 |
24 | 64 |
*Temperatura może być niższa w zależności od temperatury otoczenia. Przewidywana temperatura będzie niższa jeśli na przestrzeni czasu termos będzie otwierany i używany.
Co lepsze - termos czy kubek termiczny? I w końcu czy ma znaczenie cena? Lepiej zdecydować się na tańszy czy droższy produkt?
No tak, te pytania pojawiają się niemal zawsze przed zakupem i nic w tym dziwnego :) Wszyscy chcemy wybierać produkty jak najlepsze i najbardziej optymalne cenowo. Zanim więc wybierzemy termos, warto najpierw przewidzieć w jaki sposób i jak często będziemy go używać. Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie jak długo potrzebujemy żeby termos trzymał temperaturę, jaką ilość płynu będziemy zwykle nalewać i w jakiej sytuacji znajdzie on zastosowanie.
Jeśli poszukujemy termosu głównie do poruszania się po mieście (np. poranny dojazd do pracy) to najlepszym rozwiązaniem będzie kubek termiczny. Jest łatwy w obsłudze, można go użyć jedną ręką np. trzymając się uchwytu w autobusie komunikacji miejskiej. Przez czas dojazdu do pracy nawet tani kubek termiczny utrzyma temperaturę więc skupmy się głównie na tym żeby wybrać taki, który nie będzie przeciekał przewożony w plecaku czy torebce:) Ponadto pamiętajmy, że na tak krótką podróż raczej nie jest nam potrzebne więcej niż 300-500 ml pojemności.
Dla zawodowego kierowcy, który spędza w samochodzie dziesiątki godzin polecamy dobry, markowy i najpewniej nietani termos. W takim przypadku jednak warto wydać więcej bo efekt odczujemy w jakości. Sam doceniłem klasę i przydatność dobrego termosu dopiero gdy jeździłem w długie trasy samochodem. Termos o pojemności 1,7l trzymał temperaturę ponad 24h, po całym dniu i nocy w podróży jeszcze rano wypiłem kubek ciepłej(!) herbatki. W takim przypadku warto wybrać co najmniej 1 litrowy termos, choć osobiście uważam, że powinien być jeszcze większy (1,5-1,7l). Taki termos przyda się też osobom, które lubią spędzić noc z dala od cywilizacji np. pod namiotem nad rzeką lub takim, których hobby wymaga czasem spędzenia wielu godzin na zewnątrz przy niskiej temperaturze (np. wędkarze, myśliwi).
Gdy termos służy nam 2-3 razy w roku do wypadu na piknik, na ryby czy na wakacyjną wycieczkę w góry to wybierzmy średniej klasy termos, który utrzyma temperaturę do 12 godzin. Dłuższe utrzymanie ciepła przy takim zastosowaniu jest nam zbędne, gdyż zapewne w ciągu całego dnia i tak zdążymy płyn wypić, a na wieczór wrócimy do domu. Zależnie od potrzeb wybierzmy termos o pojemności od 0,5 do 1 litra, większe pewnie tylko zajmą miejsce w plecaku.
Dla dziecka wybierzmy kubek termiczny lub termos maksymalnie 0,5l, który jest łatwy w użyciu, szczelny i dość trwały (odporny na wstrząsy :)). Warto kubek wybrać razem z naszą pociechą i zdecydować się na taki, który będzie pasował wizualnie (kolor, grafika). To może być niesamowicie ważne gdyż czasem dzieci nie będą chciały używać termosu, który im nie pasuje. Nie mówiąc już o sytuacji gdy taki "prezent" otrzyma miano obciachowego. Wtedy możemy być pewni, że dziecko będzie się zapierać nogami i rękami żeby nie narazić się na brutalny ostracyzm kolegów i koleżanek ze szkoły.
Czyli podsumowując - kupujmy pod konkretne zapotrzebowanie. Jeśli nie potrzebujemy super termosu, nie kupujmy go na zapas zakładając, że może się kiedyś przyda. Jeśli dzisiaj nie potrzebujemy żeby termos trzymał temperaturę 24h to raczej za rok też nam taki nie będzie potrzebny. Dobierajmy też wielkość do aktualnych potrzeb. Kupowanie większego termosu tylko i wyłącznie dlatego, że więcej nalejemy... no sami widzicie jak to brzmi. Takie podejście zwyczajnie mija się z celem bo będziemy z niego też codziennie wylewać to co pozostanie niewypite. Ponadto wówczas drobna niedogodność (ciężar, brak miejsca) może spowodować, że w ogóle zrezygnujemy z zabierania termosu, który zacznie ozdabiać dno kartonu na szafie zamiast nam dzielnie służyć.
A czy warto wydać więcej? Z reguły tak, warto kupić termos ze średniej półki, ale niekoniecznie będziemy potrzebować termosowego Ferrari. Warto wybrać produkt z dobrymi opiniami i markowy - wówczas raczej możemy być pewni, że termos będzie trzymał temperaturę kilkanaście godzin, będzie też szczelny i poręczny. I przede wszystkim będzie nam świetnie służył przez kilka lat.
Sebastian Sawicki
Jaki termos w góry?
Jaki termos wybrać?
Jaki termos w góry?
Jaki termos wybrać?
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2022
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi